Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam
An effective case for virtually every shooter, the Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam is the supreme option to guarantee the protection of your firearm. A successful hard firearm case will make your weapon very easy to transport. With the Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam, having access to an excellent quality firearm case hasn't ever been less difficult. In an attempt to ensure you are working with a remarkable case for all your gun carrying requirements, these Gun Cases through the experts at Eylar were created utilizing the robust and dependable resources you have come to anticipate out of this exceptional company. For a number of years, Eylar has been in the business of generating good quality weapon cases, and due to the Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam, the evidence of their investment and enthusiasm to the present day shooter is more evident than ever. For a wonderful means to be certain that you're dealing with some of the best products the shooting trade can give, choose the Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam.
Specifications for Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 10.62 in |
| Width: | 9.68 in |
| Depth/Thickness: | 6.87 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 9.17 in |
| Internal Width: | 7 in |
| Internal Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Small Deep 10.62in Waterproof Protective Gear Case w/Foam