Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam
The Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam has been designed to serve as the easiest method to make sure that your firearm is safe when traveling. A reliable hard gun case can make your firearm easy to transport. Using the Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam, having access to a great quality firearm case hasn't ever been less complicated. In an attempt to ensure you are working with a remarkable case for all of your firearm carry specifications, these Gun Cases through the experts at Eylar are fashioned making use of the resilient and reliable components you've come to expect from this exceptional company. For a number of years, Eylar has been in the business of creating prime quality weapon cases, and thanks to the Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam, the substantiation of their commitment and dedication to the present day shooter is more noticeable than ever. Should you be in need of the ideal way to help keep your gun protected, choose the Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam.
Specifications for Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 44 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 14 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 41 in |
| Internal Width: | 13 in |
| Internal Depth/Thickness: | 12 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Solid roller wheels for easy transport
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large 44in Waterproof Deep Heavy Transport Stacker Roller Rifle Hard Case w/Foam