Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam
A great case for virtually any shooter, the Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam is the ultimate approach to ensure the protection of your gun. An effective hard firearm case can make your weapon an easy task to transport. Using the Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam, having access to an excellent quality firearm case hasn't ever been easier. These Gun Cases from Eylar are produced by using resilient supplies, to be able to supply you with a tough and reliable choice to satisfy your weapon carrying needs. For several years, Eylar has been in the business of generating good quality weapon cases, and due to the Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam, the verification of their investment and enthusiasm to the present day shooter is much more apparent than ever. For a good way to make sure you are working with some of the finest gear the shooting industry has to offer, purchase the Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam.
Specifications for Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 31.65 in |
| Width: | 19.37 in |
| Depth/Thickness: | 17.81 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 28.8 in |
| Internal Width: | 17 in |
| Internal Depth/Thickness: | 15.08 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | 3XL |
Features of Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Padlock adaptable fittings
- Complies with TSA requirements
- Solid roller wheels for easy transport
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 3XL 32in Waterproof Transport Roller Gear, Camera, Tools, Equipment Hard Case w/Foam