Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam
The Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam has been designed to serve as the easiest method to ensure your gun is safe whilst traveling. A highly effective hard gun case can make your gun very easy to carry. With the Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam, the means to access a great quality weapon case hasn't ever been less complicated. These Gun Cases from Eylar are produced using resilient resources, in order to provide you with a heavy duty and reliable choice to satisfy your gun carrying needs. For many years, Eylar has been in the business of generating good quality gun cases, and due to the Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam, the proof of their commitment and dedication to the modern shooter is more noticeable than ever before. If you are searching for an effective way to help keep your weapon safe and sound, pick the Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam.
Specifications for Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 24.25 in |
| Width: | 19.43 in |
| Depth/Thickness: | 9.65 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 21.43 in |
| Internal Width: | 16.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 7.87 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Lockable fittings
- Stackable design
- Pressure equalization valve
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large 24in Waterproof Hard Camera and Gear Case w/Foam