Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 44.54 in
- Width:
- 16.02 in
- Depth/Thickness:
- 9.22 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR19HC-SA00068
MPN: SA00068
UPC: 810079687978
Product Info for Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
A great case for almost any shooter, the Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam is the supreme way to guarantee the protection of your gun. An efficient hard weapon case can make your firearm very easy to carry. Using the Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam, the means to access a good quality gun case has not been simpler. These Gun Cases from Eylar were created using resilient resources, as a way to provide you with a long lasting and dependable option to fulfill your firearm carrying specifications. For numerous years, Eylar has elevated the business of producing superior quality weapon cases, and because of the Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam, the evidence of their commitment and enthusiasm to the present day shooter is much more noticeable than before. For a great way to be certain that you're working with some of the best gear the shooting industry has to offer, choose the Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam.
Specifications for Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 44.54 in |
| Width: | 16.02 in |
| Depth/Thickness: | 9.22 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 42.12 in |
| Internal Width: | 13.66 in |
| Internal Depth/Thickness: | 8.35 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Extra Large |
Features of Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- Complies with TSA requirements
- Padlock adaptable fittings
- Automatic purge valve
- Solid roller wheels for easy transport
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Extra Large Deep 44in Waterproof Roller Hard Rifle Case w/Foam