Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
The Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert was designed to act as the ultimate way to ensure that your gun is protected while traveling. A reliable hard weapon case will make your gun simple to transport. Using the Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert, access to a good quality gun case hasn't ever been less difficult. These Gun Cases from Eylar were created by using rugged supplies, as a way to offer you a long lasting and trustworthy option to meet your gun carrying requirements. For numerous years, Eylar has been in the business of creating good quality weapon cases, and because of the Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert, the proof of their investment and enthusiasm to the present day shooter is much more noticeable than ever before. In case you are looking for an effective way to help keep your weapon protected, pick the Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert.
Specifications for Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert:
| Manufacturer: | Eylar |
| Length: | 44.37 in |
| Width: | 16 in |
| Depth/Thickness: | 6.12 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 42 in |
| Internal Width: | 13.5 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.25 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Size: | Standard |
| Shockproof: | Yes |
Features of Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert
- Dustproof and Shockproof
- Durable design, virtually indestructible
- RAGAR
- Complies with TSA requirements
- Pressure equalization valve
- Solid roller wheels for easy transport
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 44in Hard Rifle Case Equipped w/Ragar XP Crosslinked Foam Insert