Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam
A great case for virtually any shooter, the Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam is the ultimate approach to guarantee the safety of your firearm. A highly effective hard weapon case can make your weapon simple to carry. With the Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam, the means to access an excellent quality gun case has not been easier. These Gun Cases from Eylar are built using rugged supplies, in order to supply you with a long lasting and dependable choice to fulfill your weapon carrying requirements. For several years, Eylar has developed in the business of manufacturing superior quality weapon cases, and because of the Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam, the substantiation of their commitment and enthusiasm to the present day shooter is much more evident than ever. For a wonderful means to be certain that you're dealing with some of the finest equipment the shooting community can offer, choose the Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam.
Specifications for Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Fabric/Material: | Polypropylene Plastic |
| Length: | 18.31 in |
| Width: | 13.89 in |
| Depth/Thickness: | 7.87 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 16.34 in |
| Internal Width: | 11.81 in |
| Internal Depth/Thickness: | 7.28 in |
| Size: | Standard |
Features of Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam
- Can be stacked with all other Intact Stacker Series Cases
- Lightweight and durable
- Padlock adaptable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Intact 18in Stacker Series Hard Gear Case w/Foam