Tap Tap to Zoom
Product Info for Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam
An effective case for just about any shooter, the Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam is the supreme way to guarantee the safety of your weapon. An effective hard gun case will make your weapon easy to carry. With the Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam, having access to a good quality gun case hasn't ever been less complicated. These Gun Cases from Eylar are formulated by using rugged supplies, in order to offer you a heavy duty and dependable choice to satisfy your gun carrying needs. For numerous years, Eylar has developed in the business of creating prime quality firearm cases, and due to the Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam, the proof of their commitment and dedication to the present day shooter is more evident than ever before. Should you be looking for an effective way to help keep your weapon safe and sound, choose the Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam.
Specifications for Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Fabric/Material: | Polypropylene Plastic |
| Length: | 39 in |
| Width: | 13.78 in |
| Depth/Thickness: | 4.26 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 38.78 in |
| Internal Width: | 12.01 in |
| Internal Depth/Thickness: | 3.15 in |
| Size: | Large |
Features of Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam
- Can be stacked with all other Intact Stacker Series Cases
- Lightweight and durable
- Padlock adaptable fittings
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar Intact 39in Stacker Series Hard Shell Rifle Case w/Foam