Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 14.21 in
- Width:
- 11.42 in
- Depth/Thickness:
- 6.5 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR39HC-NM00003
MPN: NM00003
UPC: 810161051465
Product Info for Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam
An excellent case for virtually every shooter, the Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam is the supreme approach to ensure the protection of your gun. An efficient hard firearm case can make your gun very easy to carry. Using the Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam, access to an excellent quality firearm case has not been simpler. In an effort to ensure you are working with a great case for all of your weapon carry needs, these Gun Cases through the experts at Eylar were created making use of the durable and trustworthy supplies you have come to expect out of this exceptional company. For many years, Eylar has been in the business of manufacturing good quality firearm cases, and thanks to the Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam, the substantiation of their investment and dedication to the modern shooter is much more obvious than before. For a wonderful means to be certain that you're working with some of the best products the shooting industry has to offer, pick the Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam.
Specifications for Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 14.21 in |
| Width: | 11.42 in |
| Depth/Thickness: | 6.5 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 13 in |
| Internal Width: | 9.22 in |
| Internal Depth/Thickness: | 5.98 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | Small |
Features of Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam
- Dustproof, Shockproof
- Automatic pressure equalization valve
- Lightweight and durable
- Meets TSA requirements
- Padlock adaptable hasps
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 14in Intact Premium Series Waterproof Hard Casew/Foam