Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Length:
- 33.3 in
- Width:
- 24.41 in
- Depth/Thickness:
- 19.29 in
- Interior:
- Foam
Code: 3YE-GB-YR44HC-NM00019
MPN: NM00019
UPC: 850024258365
Product Info for Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam
A great case for virtually any shooter, the Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam is the supreme option to guarantee the protection of your gun. An effective hard weapon case can make your weapon very easy to transport. With the Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam, access to a good quality firearm case hasn't ever been easier. These Gun Cases from Eylar were created by using robust materials, as a way to supply you with a long lasting and reliable choice to meet your firearm carrying needs. For numerous years, Eylar has elevated the business of manufacturing good quality firearm cases, and due to the Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam, the verification of their investment and dedication to the modern shooter is more obvious than before. For a wonderful means to be certain that you're utilizing some of the finest gear the shooting trade can give, choose the Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam.
Specifications for Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam:
| Manufacturer: | Eylar |
| Color: | Black |
| Length: | 33.3 in |
| Width: | 24.41 in |
| Depth/Thickness: | 19.29 in |
| Interior: | Foam |
| Internal Length: | 29.8 in |
| Internal Width: | 20.78 in |
| Internal Depth/Thickness: | 17.79 in |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Shockproof: | Yes |
| Size: | 3XL |
Features of Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam
- Dustproof, Shockproof
- Automatic pressure equalization valve
- Solid roller wheels and extendable handle
- Lightweight and durable
- Meets TSA requirements
- Padlock adaptable hasps
- Limited lifetime warranty
Package Contents:
- Eylar 33in Intact Premium Series 3XL Waterproof Hard Roller Casew/Foam