Tap Tap to Zoom
- Magnification:
- 0.7 - 1.4 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: 3YQ-THM-IMP5-TM55
MPN: TM55
UPC: 850020714414
Product Info for X-Vision Infinity 55 0.7-1.4x10mm Thermal Imaging Monocular
Looking for an advanced tech thermal monocular at a great price? This is it. You'll get clean heat signatures of the game you're after up to 500 yards away. As your prey gets within 175 yards the images become sharp and detailed. Plus, you can share photos and video of everything you see quickly and easily with the help of their free app. This monocular is also dust and water-resistant, so it performs even when conditions say it shouldn't.![]()
Specifications for X-Vision Infinity 55 0.7-1.4x10mm Thermal Imaging Monocular:
| Manufacturer: | X-Vision |
| Magnification: | 0.7 - 1.4 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Linear: | 95 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 13.2 - 17.5 degrees |
| Objective Lens Diameter: | 10 mm |
| Width: | 1.77 in |
| Length: | 5.51 in |
| Height: | 2.91 in |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.62 lb |
| Water Resistance Level: | IP66 |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
Features of X-Vision Infinity 55 0.7-1.4x10mm Thermal Imaging Monocular
- The Infinity 55 Thermal Monocular allows you to detect big game up to 500 yards away!
- With a 500 yard detection and a 175 yard recognition range, this thermal monocular allows you to capture sharp thermal images and smoothly tracks rapid motion in the distance.
- Their all-new Thermal Monocular (Infinity 55) is super compact and lightweight, featuring a 256x192 thermal detector.
- Best all-around thermal monocular for hunting, scouting, and surveilling.
- Zoom in up close so you don't miss any of the important details. With a magnification range of 0.7 to 1.4x, you won't let your next catch get away!
- Remember the Adventure with an easy to use app! With integrated photo/video capability and wifi, the Infinity 55 Monocular is compatibile with Apple iOS and Google Play Applications (playback in app only).
Package Contents:
- X-Vision Infinity 55 0.7-1.4x10mm Thermal Imaging Monocular
- Charging Cable
- Protective Case
- Lanyard
- One 18650 Battery
- Lens Cap