Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 25 Hz
- Resolution:
- 240x210 pixels
- Condition:
- New
Code: 3YQ-THR-VIS04-TRW1
MPN: TRW1
UPC: 850023904249
Product Info for X-Vision Flex Wide View 1-4x6.8mm Thermal Reflex Sight
The Thermal Reflex Sight Wide View (TRW1) is your tactical advantage for any close encounter situation. This thermal device is perfect for home defense, tracking, scanning, and close-range shooting within 100 yards. With an extra wide field of view, the quick-target acquisition sight is the most compact, lightweight, and durable thermal device on the market. With a detection range up to 500-yards, this incredibly compact sight produces crystal clear images on its 1.63 AMOLED display. The TRW1 also features a quick-release Picatinny mount and IP67 weatherproof rating so it will hold up in any terrain and tough weather conditions.![]()
Specifications for X-Vision Flex Wide View 1-4x6.8mm Thermal Reflex Sight:
| Manufacturer: | X-Vision |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 - 4 x |
| Objective Lens Diameter: | 6.8 mm |
| Sensor Resolution: | 240x210 pixels |
| Display Resolution: | 800x600 pixels |
| Refresh Rate: | 25 Hz |
| Resolution: | 240x210 pixels |
| Reticle: | 5 Styles With 4 Reticle Color Options |
| Illumination Type: | OLED |
| Illumination Color: | Multiple Color Palettes |
| Eye Relief: | Infinite |
| Adjustment Click Value: | 3.8 cm at 100 m |
| Field of View, Linear: | 250 ft at 100 yds |
| Range of Detection: | 500 yds |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Life: | 3.5 Hours |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 2.3 in |
| Width: | 2.9 in |
| Height: | 3 in |
| Weight: | 0.55 lb |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Battery Quantity: | 1 |
| Mount Type: | Picatinny |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Image Intensifier Color: | Full Color |
Features of X-Vision Wide View 1-4x6.8mm Thermal Relfex Sight
- A 500 yard detection and a 225 yard recognition range allows you to capture sharp thermal images and smoothly traacks rapid motion in the distance.
- Magnification ranges 1-4x so you don't miss any of the important details.
- See what's out there at night with crystal clear images on its 1.63in AMOLED display containing the 240x210 thermal sensor.
- Compact and lightweight to easily mount into multiple firearms.
Package Contents:
- X-Vision Wide View 1-4x6.8mm Thermal Relfex Sight
- Dual Battery Charger
- USB-C Cable Rechargeable CR123 (2 incl.)