Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 2.75 in
- Condition:
- New
Code: 3ZQ-WPM-6108-6108
MPN: 6108
UPC: 645397011125
Product Info for iPROTEC iProtec Mounting Clamp
The LG Universal Long Gun Mount with Accessory Rail System is constructed of aircraft-grade anodized aluminum. This self-locking mount uses an adjustable mount design to easily mount and lock to your long gun, no tools required. The LG adjusts to fit shotguns, all rifles and most scopes. The clamp offers a 12.5 millimeter adjustment allowance. The barrel and flashlight portion of the clamp adjusts 20mm to 32.5mm. The side of the mount has an accessory rail mount to attach additional firearm accessories.![]()
Specifications for iPROTEC iProtec Mounting Clamp:
| Manufacturer: | iPROTEC |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.75 in |
| Weight: | 0.32 lb |
| Condition: | New |
| Shell Length: | 2 3/4 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
Features of iPROTEC iProtec Mounting Clamp
- Anodized aircraft-grade aluminum; water and impact-resistant
- Protective rubber inserts protect your gun and accessories when mounting
- Fits flashlight, barrel, scope and magazine tube diameters
- Adjusts, tightens and locks without tools
- Patented accessory rail-mount
Package Contents:
- iPROTEC iProtec Mounting Clamp