1 of 1 images
Lion Gears Tactical Picatinny 0.75" 6-Slot Riser Mount, 2.5in Long, Black, Medium, BM0607EX
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny, Weaver
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 2.5 in
- Height:
- 0.75 in
- Weight:
- 1.6 oz
- Quantity:
- 1
Code: 3ZZ-T8-LGTR1-BM0607EX
MPN: BM0607EX
UPC: 610370987193
List: $20.99Save 26%
$15.49
Product Info for Lion Gears Tactical Picatinny 0.75" 6-Slot Riser Mount
Tactical Picatinny/Weaver .75" Riser, 2.5" Long with 6 Slots.![]()
Specifications for Lion Gears Tactical Picatinny 0.75" 6-Slot Riser Mount:
| Manufacturer: | Lion Gears |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.5 in |
| Height: | 0.75 in |
| Weight: | 1.6 oz |
| Quantity: | 1 |
Features of Lion Gears Tactical Picatinny 0.75" 6-Slot Riser Mount
- Rock solid slim design with steel to steel locking connection
- Not threading into aluminum where trouble bounds to happen
- No bulky screw
Package Contents:
- Lion Gears Tactical Picatinny 0.75" 6-Slot Riser Mount