1 of 2 images
Lion Gears Tactical Picatinny 0.5 3-Slot Quick Release Riser Mount, 1.45in Long, Black, Low, BM0305QR
2 of 2 images
Lion Gears Tactical Picatinny 0.5 3-Slot Quick Release Riser Mount, 1.45in Long, Black, Low, BM0305QR
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny, Weaver
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 1.45 in
- Height:
- 0.5 in
- Weight:
- 1.4 oz
- Quantity:
- 1
Code: 3ZZ-T8-LGTR2-BM0305QR
MPN: BM0305QR
UPC: 610370987681
$17.99
Product Info for Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 3-Slot Quick Release Riser Mount
Tactical Picatinny .5" Riser, 1.45" Long with 3 Slots - Quick Detachable.![]()
Specifications for Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 3-Slot Quick Release Riser Mount:
| Manufacturer: | Lion Gears |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 1.45 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 1.4 oz |
| Quantity: | 1 |
Features of Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 3-Slot Quick Release Riser Mount
- Dual lock quick release for picatinny rails
- Robust and lightweight design with the steel-to-steel connection between QR lever and locking screw
- Precision machined solid aircraft-grade aluminum with hard anodizing for tight tolerance and durability
- See-thru design with Picatinny/Weaver mounting base
Package Contents:
- Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 3-Slot Quick Release Riser Mount