1 of 2 images
Lion Gears Tactical Picatinny 0.5 12-Slot Quick Release Riser Mount, 5in Long, Black, Low, BM1205QR
2 of 2 images
Lion Gears Tactical Picatinny 0.5 12-Slot Quick Release Riser Mount, 5in Long, Black, Low, BM1205QR
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fabric/Material:
- Aircraft Grade Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny, Weaver
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 5 in
- Width:
- 1.37 in
- Height:
- 0.5 in
- Weight:
- 2.7 oz
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
Code: 3ZZ-T8-LGTR3-BM1205QR
MPN: BM1205QR
UPC: 610370987704
List: $29.99Save 10%
$26.99
Product Info for Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 12-Slot Quick Release Riser Mount
Tactical Picatinny .5" Riser, 5" Long with 12 Slots - Quick Detachable.![]()
Specifications for Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 12-Slot Quick Release Riser Mount:
| Manufacturer: | Lion Gears |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Gun Rail: | Weaver, Picatinny |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 5 in |
| Width: | 1.37 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 2.7 oz |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
Features of Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 12-Slot Quick Release Riser Mount
- Dual lock quick release for picatinny rails
- Robust and lightweight design with the steel-to-steel connection between QR lever and locking screw
- Precision machined solid aircraft-grade aluminum with hard anodizing for tight tolerance and durability
- See-thru design with Picatinny/Weaver mounting base
Package Contents:
- Lion Gears Tactical Picatinny 0.5" 12-Slot Quick Release Riser Mount