Tap Tap to Zoom
Code: 40A-LS-LIO210-LG-HG-FLG-7
MPN: LG-HG-FLG-7
UPC: 610370987780
Illuminate your life with the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos. Made by using the best substances and manufacturing on today's market, these Led Flashlights from the lumination experts at Hawk Gazer, will undoubtedly be a long lasting and trustworthy way to guarantee you possess the most perfect light for any circumstance. The Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos is constructed with an incredibly bright light bulb that offers a high lumen count, long beam length and amazing beam strength. Hawk Gazer has been a major part of the flashlight community for a number of years and the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos is confirmation of their dedication to supplying you with the very best light for virtually any place. At Tactical-Store, we want to make sure that you'll get exactly what you have been looking for, and the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos is among the many illumination tools that we are incredibly pleased to sell. For a great way to make sure you have all the brightness you'll need for any situation, pick the Hawk Gazer FLG-7 LED Flashlight/Green Laser Combos.
| Manufacturer: | Hawk Gazer |
| Flashlight Application: | Military, Tactical, Duty, Law Enforcement, Security |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Green, White |
| Laser Output: | 5 mW |
| Wavelength: | 532 nm |
| Attachment Type: | Weaver, Picatinny |
| Battery Type: | 16340 Li-ion |
| Charger Type: | USB |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Life: | 4.5 hours |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Model: | SIG Sauer P320, SIG Sauer P229, Glock 21, Walther PK380, Ruger Security-9, CZ 75 SP-01, Glock 22, Heckler & Koch VP9, Steyr M9-A1, Taurus TH40, Walther PPQ, Walther P99AS, Ruger SR9, Walther Creed, SIG Sauer P226, Smith & Wesson M&P Full Size, Glock 19, Glock 34, Glock 20, CZ P-10 C, Glock 23, Glock 45, SIG Sauer P220, Canik TP9SA, Heckler & Koch P30, Glock 17, Taurus TH9, Smith & Wesson SD9, Smith & Wesson SD40 VE, Taurus TX22, Smith & Wesson M&P M2.0 Compact 4in, Springfield Armory XD 4in, Springfield Armory XD-M 4.5in, Taurus G3, SIG Sauer Pro SP2022, CZ P-07, CZ P-09, Ruger American Rifle |
| Length: | 3.7 in |
| Width: | 1.4 in |
| Height: | 1.4 in |
| Weight: | 4.06 oz |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Included Accessories: | Standard |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Light Output: | 250 lumens |
| Package Type: | Box |
| Mount Type: | Weaver |