Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Make:
- Colt
- Gun Model:
- 1911 Compact 3in
- Barrel Length:
- 3 in
- Hand:
- Right
- Holster Type:
- Belt Holster
- Holster Material:
- Leather
- Accessory Attachment System:
- Belt Loop
- Finish:
- Leather
- Belt Loop/Snap Width:
- 1.75 in
- Fastener/Closure Type:
- Thumb Break
Code: 42-HT5-BH1-205
MPN: BH1-205
UPC: 889620001136
Product Info for Tagua Gunleather Thumb Break Leather Belt Holster For 1911 Three Inch Compact Right Hand Black BH1-205
Reinforced thumb break for positive snap release. Rides at a forward angle. Double-stitching for added durability. Open muzzle design. Two piece construction with front molding and backside body. Molded for a secure fit. Covered snap to prevent the gun from scratching. Leather lined to protect your gun's finish. Fits belt up to 1.75 inch wide.![]()
Specifications for Tagua Gunleather Thumb Break Leather Belt Holster For 1911 Three Inch Compact Right Hand Black BH1-205:
| Manufacturer: | Tagua Gunleather |
| Color: | Black |
| Gun Make: | Colt |
| Gun Model: | 1911 Compact 3in |
| Barrel Length: | 3 in |
| Hand: | Right |
| Holster Type: | Belt Holster |
| Holster Material: | Leather |
| Accessory Attachment System: | Belt Loop |
| Finish: | Leather |
| Belt Loop/Snap Width: | 1.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Thumb Break |
| Holster Finish: | Leather |
| Fabric/Material: | Leather |
| Weather Resistance: | None |