01:20
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Nexbelt - How to Wear
1 of 2 images
Nexbelt Torque Belt - Mens, Black, 1.5in, PCW8131
2 of 2 images
Nexbelt Torque Belt - Mens, Coyote, 1.5in, PCW8124
Tap Tap to Zoom
Product Videos
2 Models Available
Color
All
Search
List: $72.06Save 10%
$64.99
List: $72.06Save 10%
$64.99
Product Info for Nexbelt Torque Belt - Men's
These belts are built for heavy duty work and the wear and tear of a being on a job site. Be it construction or warehouse duties, they are stiff enough to carry the extra weight of tools, phones and other items for the trades. They are stiffer than our normal belts but not as stiff as our gun belts.![]()
Specifications for Nexbelt Torque Belt - Men's:
| Manufacturer: | Nexbelt |
| Mens Waist Size: | 50 in |
| Belt Width: | 1.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Belt Style: | Duty |
| Age Group: | Adults |
| Application: | Work, Duty |
| General Application: | Casual |
| Gender: | Male |
| Finish: | Pewter |
| Fastener/Closure Type: | Buckle |
| Activity/Occasion: | Work, Duty |
| Adjustability: | Ratchet |
| Fabric/Material: | Nylon |
Features of Nexbelt Torque Belt - Men's
- Buckle size 1 11/16in x 2 7/16in
- Fits up to 50in waist
Package Contents:
- Nexbelt Torque Belt - Men's