Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Size:
- One Size
Code: 4HT-CHR-BRWN061-8510018
MPN: 8510018
UPC: 703438851182
Product Info for Browning Camping Dakota Chair
The Dakota is a great chair when space is limited and weight is a factor, but comfort is a must. While stools are nice, the Dakota is similar to a stool, but with a back on it for maximum comfort... but still compacts and fits into a small carry bag so you can easily travel with it. It has an extra-wide seat and angled back so whether you're sitting around the campfire or in your ground blind, you're able to be comfortable for hours. The sturdy design of the chair allows it to hold up to 300 pounds.![]()
Specifications for Browning Camping Dakota Chair:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal |
| Size: | One Size |
| Length: | 31 in |
| Width: | 19 in |
| Height: | 19 in |
| Weight: | 5 lb |
| Max Weight Capacity: | 375 lb |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Frame Material: | Steel |
Features of Browning Camping Dakota Chair
- Additional leg support added for increased weight capacity
- Sturdy powder-coated steel frame
- Angled back for better comfort
- 600D polyester fabric
- Extra-wide seat and back
Package Contents:
- Browning Camping Dakota Chair
- 6" x 31" shoulder carry bag