Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal/Gray
- Size:
- One Size
Code: 4HT-CHR-BRWN081-8532158
MPN: 8532158
UPC: 703438852585
Product Info for Browning Camping Directors XT Chair
The Director's Chair XT is extra tall, which makes getting out of the chair easier because you don't have as far to get up when compared to a standard height chair. It is composed of a sturdy powder-coated aluminum/steel hybrid frame, making a well-built, strong chair that you can count on when you're enjoying the great outdoors. It folds flat for easy storage and transporting and "pops" back open when you're ready to sit down and rest. The padded armrests, wide seat, and tall back provide maximum comfort time and time again.![]()
Specifications for Browning Camping Directors XT Chair:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal/Gray |
| Size: | One Size |
| Width: | 25 in |
| Height: | 39 in |
| Weight: | 9 lb |
| Frame Material: | Aluminum |
| Depth/Thickness: | 18 in |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
Package Contents:
- Browning Camping Directors XT Chair