Tap Tap to Zoom
- Color:
- Charcoal
- Size:
- One Size
Code: 4HT-CHR-BRWN111-8526811
MPN: 8526811
UPC: 703438852684
Product Info for Browning Camping Huntsman Chair
The Huntsman is a pure luxury when it comes to blind chairs. It has adjustable legs, so if you're on uneven terrain, you can still sit level. It also adjusts up and down so depending on the placement of your blind's windows, you can sit at the height that is good for you. The large swivel feet won't sink into the ground and help provide a solid base. It rotates 360deg so you'll always know what's going on around you. The backrest is another great feature, to ensure you're comfortable when sitting for hours at a time.![]()
Specifications for Browning Camping Huntsman Chair:
| Manufacturer: | Browning Camping |
| Color: | Charcoal |
| Size: | One Size |
| Width: | 18 in |
| Height: | 34 in |
| Weight: | 13 lb |
| Fabric/Material: | TechMesh |
| Depth/Thickness: | 18 in |
| Frame Material: | Steel |
Features of Browning Camping Huntsman Chair
- Shoulder strap and compression strap for chair base makes for easy transport
- Backrest for maximum comfort
- Legs adjust independently for uneven terrain
- Adjustable seat height
- Three large swivel feet help stabilize base and prevent sinking
- Durable TechMesh material
- Powder-coated steel frame
Package Contents:
- Browning Camping Huntsman Chair