Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Size:
- One Size
- Length:
- 37 in, 940 mm
- Width:
- 3.9 in
- Height:
- 16.5 in, 420 mm
Code: 4HZ-GC-H4CBCLP-CL-SMG-BLK
MPN: CL-SMG-BLK
UPC: 816211016118
Product Info for Hazard 4 CL Smuggler Padded Rifle Sling Pack
The large Hazard 4 Civilian Lab Covert Smuggler Padded Rifle Sling Pack has been expertly designed to carry the bulkiest of AKs. These Gun Cases from the people at Hazard 4 feature the ability to safely carry and transport firearms with magazines and optics pre-mounted. With lockable zippers and compartments, the Hazard 4 Civilian Lab Series 29.2 L Covert Padded Rifle Sling Pack protects your ammunition, accessories, and personal belongings from harm. Haul around gear or carry your gun with ease thanks to the Hazard 4 Civilian Lab Covert CCW Padded Rifle Sling Pack.![]()
Specifications for Hazard 4 CL Smuggler Padded Rifle Sling Pack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Nylon |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | One Size |
| Length: | 37 in, 940 mm |
| Width: | 3.9 in |
| Height: | 16.5 in, 420 mm |
| Weight: | 6 lb |
| Pockets: | Yes |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Around Town, Duty, Work, Tactical |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Features of Hazard 4 Civilian Lab Covert Padded Rifle Sling Pack
- Padded & organized for carbines up to AK47 length!
- Fits rifles with magazine in and optics mounted
- Can be carried like a sling, but strap can be hidden
- Can also work like regular rifle case w/ optional strap
- Lockable zippers on main compartment & front middle pocket
Package Contents:
- Hazard 4 CL Smuggler Padded Rifle Sling Pack