Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Daypack
When hiking in the woods or going camping, don't forget to bring the Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Organizer Daypack with you. This laptop bag manufactured by the experts at Hazard 4 features a unique thermoformed cap to protect optics and a thermoformed back panel. The Hazard 4 Patrol Day Pack includes a large organizer pocket for pens, lights, knives, etc. The Hazard 4 Patrol Day Backpack also comes with a unique harness system & removable MOLLE-compatible belt. You will want to be well prepared, so don't leave home without the Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Daypack.![]()
Specifications for Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Daypack:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Weight: | 4 lb |
| Pack Application: | Outdoor, Military, Tactical, Casual, Urban, Everyday Carry, Original, Performance, Hunting |
| Pack Type: | Backpack |
| Capacity: | 16.7 liters |
| Pack Volume: | 16.7 liters |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura |
| Age Group: | Adults |
| Length: | 20.9 in |
| Width: | 12.6 in |
| Style: | Casual, Performance, Original |
| Pack Loading: | Side, Top, Front |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Duty, Work, Tactical, Around Town |
| Quantity: | 1 |
Features of Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Daypack
- belt is not removable
- buckle on harness strap for rapid drops in emergencies
- compression-straps (which also secure tubular items)
Package Contents:
- Hazard 4 Patrol Pack Thermo Cap Daypack