Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Reveille Toiletry Bag
Upkeep your grooming on your travels with the Hazard 4 Reveille Heavy-Duty Grooming Kit. This laptop bag manufactured by the experts at Hazard 4 features a suspension swivel-hook to keep off questionable surfaces, and internal organizers to keep contents from mixing/breaking. It even has a clear internal window for an optional mirror. The Hazard 4 Reveille Toiletry Kit also features a wide-opening main compartment for easy access to contents and a carry-handle for easy grab-and-go use. The Hazard 4 Reveille Toiletry Kit is perfectly sized dimensions for extended trips away and a rounded corner design for snag-free in-out from luggage. Whether you're in desert tent-encampments, makeshift military barracks, and 3rd world lodgings, the Hazard 4 Reveille Toiletry Bag comes in handy to bring along with you all your grooming needs.![]()
Specifications for Hazard 4 Reveille Toiletry Bag:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Length: | 203 mm, 8 in |
| Width: | 3.5 in |
| Height: | 11.5 in, 292 mm |
| Weight: | 13.5 oz |
| Pack Application: | Original, Performance, Casual |
| Pack Volume: | 5.3 liters |
| Size: | One Size |
| Design: | Simi Valley |
| Gender: | Unisex |
| Style: | Casual, Performance, Original |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
Features of Hazard 4 Reveille Toiletry Bag
- perfectly sized dimensions for extended trips away
- rounded corner design for snag-free in-out from luggage
- wide-opening main compartment for easy access to contents
- swiveling steel suspension-hook to hang above surfaces
- carry-handle for easy grab-and-go use
- large, easy-access front pocket for frequently needed items
- front loop field area for patches or our optional i.d. carrier
- 3-D rubber logo on front is waterproof and washable
- prominent steel vent grille for better drying of side pocket
- large side-pocket for separating shavers, tooth brushes etc.
- elastic loop and pocket organizers inside
- clear window inside on flap accepts mirrors (not included)
- two flat-zippered pockets for sewing kits, pills etc.
- PAL's compatible loops on bottom for attaching small pouches
- silent, field-repairable YKK zippers
Package Contents:
- Hazard 4 Reveille Toiletry Bag