Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Nutcase Hard Case w/Strap
The Hazard 4 Nutcase Padded Hard Case keeps your vulnerable electronics safe from the elements while you travel. No matter what kind of adventure you head on, this Electronics Case from Hazard 4 holds strong in the harsh elements. Internally padded and protected by a 1000D Cordura exterior, the Hazard 4 Nutcase Padded Electronics Case is an incredibly safe and ultra lightweight method of carrying your valuables. When you take your camera and phone on the go, protect them with the Hazard 4 Nutcase Hard Carrying Case.![]()
Specifications for Hazard 4 Nutcase Hard Case w/Strap:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Size: | One Size |
| Fabric/Material: | 1000D Cordura |
| Pack Application: | Performance, Casual, Original |
| Length: | 140 mm, 5.5 in |
| Width: | 2.6 in |
| Height: | 9.6 in, 245 mm |
| Accessory Attachment System: | Belt, Belt Loop |
| Finish: | Matte |
| Application: | Around Town, Work, Tactical, Duty |
| Weight: | 9.7 oz |
| Quantity: | 1 |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Gender: | Unisex |
Features of Hazard 4 Nutcase Padded Hard Case
- laminated with Cordura fabric for durability
- back is MOLLE webbing/belt+snap system
- use as organizer cases inside bigger bags
- use as small belt cases on webbing+snaps
- use woven onto the exterior of our packs/bags
- use by clipping one/two d-rings w/ carabiners
- ultra light-weight (especially important in multiples)
Package Contents:
- Hazard 4 Nutcase Hard Case w/Strap