Tap Tap to Zoom
Product Info for Hazard 4 Bandoleer Mini Shell Sling
Ideal for urban travel/photography or commuting, this is the smallest Hazard 4 shell sling-pack. It incorporates our patent-pending auto-shift ambidextrous shoulder strap. The bottom strap connection slides automatically right or left to suit user preference with no set-up. All zippers and pockets are designed for ideal access from either side. The pack-length is perfect for horizontal waist wear. Light aerated padding is quilted by military modular webbing for adding pouches/tools, etc. to the strap in either wear style. Top/bottom handles aid in pulling around or hanging up. Our unique molded shell protects the contents and has one patented Hard-Point connector pad for attaching optional loops, lights, etc. The shell also hosts the patented hard-molle military modular webbing for mounting extra pouches, tools, etc., velcro patches/i.d. windows and 20'' screw gear. The 3 pack divisions are designed for a small camera like the Sony RX100, batteries, mini tripod, memory cards, power banks, cables, wallet, phone, pens, etc. Being so camera friendly, it comes standard with the patented Hazard 4 photo-d-ring, allowing you to attach any camera or q.d. to the 2'' strap tip like a retainer leash. Retention is guaranteed by our patented roto-locking buckle. See the full list of features to appreciate this rugged, state of the art pack.![]()
Specifications for Hazard 4 Bandoleer Mini Shell Sling:
| Manufacturer: | Hazard 4 |
| Length: | 15.4 in |
| Application: | Duty |
| Width: | 6.3 in |
| Fabric/Material: | Invista 1000D Cordura, PU x2 water repellent |
| Gender: | Unisex |
| Design: | Simi Valley |
| Size: | One Size |
| Weight: | 1.5 lb |
| Pack Volume: | 2 liters |
| Style: | Casual |
| Pack Application: | Hunting |
| Pack Loading: | Front, Side, Top |
| Pack Type: | Backpack |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Age Group: | Adults |
| Quantity: | 1 |
Features of Hazard 4 Bandoleer Mini Shell Sling
- sized for urban travel, every day carry (especially optics and cameras)
- fast draw from back to front for secure retention and access on the go
- ambidextrous use on either shoulder with patented auto-shift strap
- light shell for gear protection attaching optional patented Hardpoint hardware
- fits small cameras like Sony R100s, and its batteries, SD cards, cables, mics, etc.
- organizers for small accessories like wallet, phone, pens, keys, flashlights, etc.
- CCW compatible using our optional StickUp velcro holsters
- patented hard molle strips on shell for mounting extra pouches etc.
- velcro on hard-molle for adding patches, reflectors, i.d. windows etc.
- patented photo d-ring to tether camera to main strap ( 20 screw sold separately)
- internal organizers designed for ambidextrous access like 45 mesh zip in lid
- patented roto-locking buckle for positive security from drops/ theft etc.
- suitable for motorcycle use w/ 'no-flapping aerodynamics fast aesthetics
- shoulder strap tipped with velcro winders for mess-free length adjustment
- 1000D Cordura fabric and YKK zippers for best abrasion/tear resistance
- textured SCUBA webbing main strap for slider lock-up class-leading durability
- 20 holes in hard-molle strips for screw mount camera gear, lights, knives, etc.
- padded and aerated back panel protects contents and ventilates the wearer
- back-pad compartment and shell is fuzzy lined for internal velcro accessories
- easy location of dark items like SD cards, etc. against coyote interior color
Package Contents:
- Hazard 4 Bandoleer Mini Shell Sling