1 of 2 images
Area 419 Area 419 Picatinny Adapter for Arcalock Clamps, Black, 419-ALK-PIC-ARCADT
2 of 2 images
Area 419 Area 419 Picatinny Adapter for Arcalock Clamps, Black, 419-ALK-PIC-ARCADT
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Gun Rail:
- Picatinny
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Universal
- Gun Model:
- Universal
- Length:
- 2 in
- Width:
- 0.5 in
- Height:
- 0.5 in
- Weight:
- 0.2 lb
- Condition:
- New
Code: 4MD-T8-AR28-419-ALK-PIC-ARCADT
MPN: 419-ALK-PIC-ARCADT
UPC: 850002933802
List: $39.64Save 36%
$25.49
Product Info for Area 419 Picatinny Adapter for Arcalock Clamps
This is a 4-slot section of rail that can be attached to their ARCALOCK Clamp, allowing its use with any pic-compatible bipod. This is helpful with Atlas BT10 2-Screw models, as well as Evo, etc bipods.![]()
Specifications for Area 419 Picatinny Adapter for Arcalock Clamps:
| Manufacturer: | Area 419 |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2 in |
| Width: | 0.5 in |
| Height: | 0.5 in |
| Weight: | 0.2 lb |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Area 419 Picatinny Adapter for Arcalock Clamps