Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Anodized
- Fabric/Material:
- Aluminum
- Hand:
- Ambidextrous
- Gun Make:
- Remington
- Gun Model:
- Remington Model 700 Long Action
- Length:
- 14 in
- Width:
- 2.5 in
- Height:
- 2.5 in
- Weight:
- 0.5 lb
- Condition:
- New
Code: 4MD-T8-ARC06-419-ALK-UNIV14RAIL
MPN: 419-ALK-UNIV14RAIL
UPC: 853675008327
Product Info for Area 419 Arcalock 14 in Universal Barricade Rail
Area 419 is always looking for ways to improve existing products when They are not developing new technologies. With the rapid growth in popularity of ARCA rails in precision rifle, They saw a need to improve this great dovetail technology to something that could be mechanically locked in place instead of just friction. If you have ever tried using a Barricade stop on an existing ARCA rail, youve probably also seen it slide under much pressure.![]()
Specifications for Area 419 Arcalock 14 in Universal Barricade Rail:
| Manufacturer: | Area 419 |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Remington |
| Gun Model: | Remington Model 700 Long Action |
| Length: | 14 in |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2.5 in |
| Weight: | 0.5 lb |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
Features of Area 419 Arcalock 14 in Universal Barricade Rail:
- Universal rail design is the same footprint as our previous rail. (There were two revisions to the hole spacing, if you have a very early model your hole spacing may change)
- Serrated rail sides interface with our proprietary clamp design to mechanically lock it in place so no movement is possible. Serrations are not sharp, will not damage bags or your hands.
- 65 Locking positions available on the 14 in; rail
- Rail is backwards compatible with standard Arca accessories, but will not be locking without our clamp
- Serrated fixed rear barricade stop is same as before, but now we include an extension plug to raise it by another 1/2 in;
- Rail is 14 in long giving you the entire length of the stock forend for attachments. The best part is, it still only weighs in at a paltry 5.6oz
- Made to the RRS 1.5 in Dovetail Standard, so you can be sure lever clamps will work
- No sharp edges. Every corner is radiused, and every edge is chamfered on the machine. This takes longer to make, but it is the only right way.
- While designed with Manners Composite Stocks in mind, this rail accommodates a multitude of rifle and stock configurations that have an accessible front action screw and some sort of front attachment point(s).
Package Contents:
- Area 419 Arcalock 14 in Universal Barricade Rail