Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 2.8 in
- Blade Material:
- Steel
- Included Accessories:
- Leather Sheath
- Blade Shape:
- Clip Point, Wharncliffe
- Handle Material:
- Bone
- Handle Finish:
- Stag
- Blade Finish:
- Polished
- Sheath Material:
- Leather
- Handle Color:
- Honey
- Package Type:
- Box
- Color:
- Honey
Code: 4Q-KN-BONESG-65305
MPN: 65305
UPC: 021205653051
Product Info for Case 6.5 BoneStag Handle Knives
Made to look beautifully worn, these genuine bone handles' honey and amber tones are accented with special jigging - and hand-flamed - to look and feel like authentic stag antler. Secondary blade tang stampings remind you these knives are extra special. Tru-Sharp surgical steel. Jigged bone handle. Case oval script shield.![]()
Specifications for Case 6.5 BoneStag Handle Knives:
| Manufacturer: | Case |
| Blade Length: | 2.8 in |
| Closed Length: | 3.5 in |
| Blade Material: | Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 6.3 in |
| Included Accessories: | Leather Sheath |
| Blade Shape: | Wharncliffe, Clip Point |
| Handle Material: | Bone |
| Handle Finish: | Stag |
| Blade Finish: | Polished |
| Sheath Material: | Leather |
| Handle Color: | Honey |
| Weight: | 2.7 oz |
| Package Type: | Box |
| Color: | Honey |
Package Contents:
- Case 6.5 BoneStag Handle Knives