Tap Tap to Zoom
Product Info for Zaffiri Precision Glock 43/43x Flush and Crown Pistol Barrel
Zaffiri Precision match grade barrels for Glock 43./ 43X. High quality performance you demand with an easy drop-in barrel upgrade. This replacement barrel is precision made in specialized factories to the highest standards providing exceptional accuracy. Conventional rifling with a polished chamber and bore to perform well with lead, plated, and jacketed bullets. This barrel is ready-to-use and is a perfect replacement for your existing Glock barrel.![]()
Specifications for Zaffiri Precision Glock 43/43x Flush and Crown Pistol Barrel:
| Manufacturer: | Zaffiri Precision |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Caliber: | 9mm Luger |
| Gun Make: | Glock |
| Gun Model: | Glock 43, Glock 43X |
| Model Generation: | 4, 3, 2, 1 |
| Barrel Length: | 6 in |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Threads per Inch: | Non Threaded |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Weight: | 6 oz |
| Condition: | New |
| Quantity: | 1 |
| Projectile Caliber: | .355 Caliber |
Features of Zaffiri Precision Glock 43/43x Flush and Crown Pistol Barrel
- Compatible for Glock 43 / 43X
- Threadless Flush and Crown length (see photos)
- Stress relieved and heat treated to RC 40-42
- Target crown and oversized lock up area.
- Fully supported chamber and improved feed ramp design
- Conventional rifling with a polished chamber and bore to perform well with lead, plated and jacketed bullets
- Finish Options: Stainless Steel, Black, Titanium Nitride TiN (Gold)
- Large ZP Logo machined on the Port Side of the lockup.
Package Contents:
- Zaffiri Precision Glock 43/43x Flush and Crown Pistol Barrel