Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black/Grey
- Objective Lens Diameter:
- 80 mm
- Eye Relief:
- 30 mm
- Exit Pupil:
- 1.3 - 4 mm
- Field of View, Linear:
- 126 ft at 1000 yds
- ED Glass:
- Yes
- Scope Body Type:
- Angled
- Reticle:
- MRAD
- Weight:
- 2.3 kg
- Finish:
- Rubber
Code: 4TM-SS-20X80RF-TR206080F
MPN: TR206080F
UPC: 9334046005066
Product Info for ZeroTech Optics Trace Advanced 20-60x80mm Spotting Scope
The first focal plane (FFP) spotting scope fetures an OSR reticle optimized for ELR shooters with 1/10th MRAD measuring bars for precise range estimation for targets of know size. With 20x-60x magnification, 80mm objective lens, ED glass with FMC coatings, in-line magnification, focus and dioptre adjustment assembly. Features inclued Magpul MLOK compatible slots located at 12, 3 and 9 o'clock postiions, a Magpul MOE5 slot rail mount (optional) located at 6'oclock for tripod mounting.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Trace Advanced 20-60x80mm Spotting Scope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Color: | Black/Grey |
| Magnification: | 20 - 60 x |
| Objective Lens Diameter: | 80 mm |
| Eye Relief: | 30 mm |
| Exit Pupil: | 1.3 - 4 mm |
| Field of View, Linear: | 126 ft at 1000 yds |
| ED Glass: | Yes |
| Scope Body Type: | Angled |
| Tube Diameter: | 41 mm |
| Reticle: | MRAD |
| Lens Material: | FMC |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Weight: | 2.3 kg |
| Finish: | Rubber |
| Parallax: | 10 m to Infinity |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
Features of ZeroTech Optics Trace Advanced 20-60x80mm Spotting Scope
- ELR and Long Range Optised.
- Optimised Spotting Reticle (OSR), FFP MRAD Reticle with 1/10th MRAD Measuring Bars.
- In-Line Magnification, Focus & Dioptre Adjustment Assembly.
- ED Glass with FMC Coatings.
- 3 Magpul MLOK Compatible Mounting Slots.
- 1 Magpul MOE5 Slot Rail Mount (optional) Loated at 6 O'Clock for Tripod Mounting.
Package Contents:
- ZeroTech Optics Trace Advanced 20-60x80mm Spotting Scope
- Neoprene Pretective Cover
- Welcome Card/ Instruction Manual QR Code Link
- High Quality ZT Lens Cloth
- OSR Reticle Dimensions Chart
- 6 O'clock MOE Rail Mounting Bolts and Hex Key
- High Quality Microfibre Cloth