Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RMG
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 770 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 20 m to Infinity
Code: 4TM-RS-424XRF-TR4245F-IR
MPN: TR4245F-IR
UPC: 9334046004762
Product Info for ZeroTech Optics Trace Advanced 4-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The Japanese made Trace Advanced, Trace ADV riflescope, is built to meet the extreme demands of long range precision and PRS shooters alike. Featuring a First Focal Plane (FFP) reticle, the Traced Advanced gives shooters the ability to put rounds on target with speed, and most importantly, precision. Featuring the illuminated RMG-IR reticle, compensating for bullet drop and windage is simplified, accurate and fast. The Precision Turret System (PTS) includes a Zero Stop and capped windage turret.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Trace Advanced 4-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | RMG |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.1 - 8.6 mm |
| Field of View, Linear: | 31 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 92 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 770 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Battery Type: | CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |
Features of ZeroTech Optics Trace Advanced 4-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Removable Magnification Throw Lever
- 30mm One Piece Tube
- Tenebraex Tactical Tough Flip Up Covers
- Precision Turret System (PTS)
- Zero Stop
- Capped Precision Windage Turret
- Glass Etched Reticle
- Weathershield Lens Coating
- Argon Purged
- 50mm Objective Lens
- 4x-24x Magnification Range
Package Contents:
- ZeroTech Optics Trace Advanced 4-24x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- Flip Up Lens Covers
- Sunshade
- Neoprene Protective Scope Cover
- Turret Hex Key
- ZeroTech Vinyl Transfer Sticker
- QR Welcome Card
- Instruction Manual
- Reticle Range Chart
- High Quality Microfibre Cloth