1 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
2 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Illuminated Reticle, Black, TH2155P-IR
3 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
4 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
5 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
6 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
7 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH2155P
8 of 8 images
ZeroTech Optics Thrive HD Rifle Scope, 2.5-15x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Illuminated Reticle, Black, TH2155P-IR
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
2 Models AvailableReticle
All
Weight
All
Illumination Type
All
Illumination Color
All
Search
List: $857.00Save 30%
$599.00
List: $714.00Save 30%
$499.00
Product Info for ZeroTech Optics Thrive HD 2.5-15x50mm Rifle Scope
Based of the same legendary bullet-proof features of our THRIVE, the THRIVE HD features industry leading High Definition glass, uncompromised strength and crystal clear precision optics.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Thrive HD 2.5-15x50mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 2.5 - 15 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.3 - 11 mm |
| Field of View, Linear: | 13.5 - 2.3 m at 100 m |
| Eye Relief: | 91 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 m to Infinity |
| Light Transmission: | 92 % |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Finish: | Weathershield Lens Coating |
Features of ZeroTech Optics Thrive HD 2.5-15x50mm Rifle Scope
- HD alloy flip-up covers;
- Half Magnification Index (HMI);
- 92% Light Transmission;
- Glass etched reticle
Package Contents:
- ZeroTech Optics Thrive HD 2.5-15x50mm Rifle Scope
- Heavy Duty Alloy Flip-Up Covers
- Locking Ring Tool for HD Flip-Up Covers
- Instruction Manual
- Reticle Range Chart
- High Quality Microfiber Cloth