1 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH31244MD
2 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH31244MD
3 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH31244MD
4 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH31244MD
5 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, TH31244
6 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH31244MD
7 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 3-12x44mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH31244P
Tap Tap to Zoom
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
Show In Stock Only
3 Models AvailableShow with deals only:
Free 2 Day Shipping
Reticle
All
Included Accessories
All
Search
List: $356.00Save 30%
$249.00
List: $442.00Save 30%
$309.00
List: $356.00Save 30%
$249.00
Product Info for ZeroTech Optics Thrive 3-12x44mm Rifle Scope
THRIVE Optics are built with one purpose: To deliver shooters and hunters around the world the absolute best value for money possible.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Thrive 3-12x44mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.7 - 14.4 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 12.2 - 3 m at 100 m |
| Eye Relief: | 85 - 91 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.33 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 m to Infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Finish: | Weathershield Lens Coating |
Features:
- Tactical elevation and windage turrets with capped precise, repeatable and audible ¼ MOA clicks. Easy to reset to zero with the use of a coin, making zeroing or field adjustments quick and easy.    Â
- This is our promise to ZeroTech customers, no matter what the problem is we will cover your riflescope for a lifetime.    Â
- ZEROTECH'S Fully Multi-Coated (FMC) optical system applies multiple layers of anti-reflective compounds to every air to glass surface to provide extremely high light transmission with bright, clear images even in low light.
- The 30mm, one-piece tube is O-ring sealed and purged with Argon gas, making it completely waterproof and fogproof.        Â
- Large, easy-to-read numbers for quick identification of magnification setting.
- Bringing the old world duplex reticle into the new school of precision hunting, the PHR 3 is the solution! Designed with precision shooting in mind, the PHR delivers many of the benefits of the PHR II reticle, in a simplified format. It’s the ideal choice for hunters and shooters looking for pinpoint precision as well as the ability to make high speed, snap shots on moving targets and game.   Â
- Quickly and easily adjust the dioptre setting to your eye for a sharp, crisp reticle.
Package Contents:
- ZeroTech Optics Thrive 3-12x44mm Rifle Scope
- Soft Neoprene Cover
- Instruction Manual
- High Quality Microfiber Cloth