1 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
2 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
3 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
4 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
5 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
6 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
7 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
8 of 8 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 3-12x40mm, 1 inch Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, VG3124
Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 670 g
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 15 m to Infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 4TM-RS-ZT312VR-VG3124
MPN: VG3124
UPC: 9334046003956
List: $256.00Save 30%
$179.00
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance 3-12x40mm Rifle Scope
VENGEANCE optics are engineered, tested and priced to deliver you the absolute best value for money without short-changing you on features.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance 3-12x40mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 12 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 3.7 - 13.8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 10.1 - 2.6 m at 100 m |
| Eye Relief: | 91 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 670 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 15 m to Infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Features of ZeroTech Optics Vengeance 3-12x40mm Rifle Scope
- Pop-Lok turrets (0.25MOA);
- Fast Focus dioptre
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance 3-12x40mm Rifle Scope
- Stretch Fit Scope Cover
- Instruction Manual
- High Quality Microfibre Cloth