1 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH41650MD
2 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH41650MD
3 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH41650MD
4 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH41650MD
5 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Mildot Reticle, Black, TH41650MD
6 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, Duplex Reticle, Black, TH41650
7 of 7 images
ZeroTech Optics Thrive Rifle Scope, 4-16x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, TH41650P
Tap Tap to Zoom
Show In Stock Only
3 Models AvailableReticle
All
Included Accessories
All
Search
List: $428.00Save 30%
$299.00
List: $428.00Save 30%
$299.00
List: $499.00Save 30%
$349.00
Product Info for ZeroTech Optics Thrive 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
THRIVE Optics are built with one purpose: To deliver shooters and hunters around the world the absolute best value for money possible.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Thrive 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 9.8 - 2.4 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 9.8 - 2.4 m at 100 m |
| Eye Relief: | 86 - 97 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1.47 lb |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 m to Infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Lens Finish: | Weathershield Lens Coating |
Features:
- SFP PHR II Reticle
- 30mm tube
- Capped turrets (0.25MOA)
- Weathershield lens coating
- Soft neoprene cover
Package Contents:
- ZeroTech Optics Thrive 4-16x50mm Rifle Scope 30mm Tube Second Focal Plane
- Soft Neoprene Cover
- Instruction Manual
- High Quality Microfiber Cloth