Tap Tap to Zoom
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance 5-25x56mm Rifle Scope
Designed with PRS and long range enthusiasts in mind, ZeroTech Optics engineered the Vengeance 5-25x56mm riflescope to meet the demands, practicality and budget of the fastest growing shooting sport in recent times.![]()
Each feature of the Vengeance is specifically designed to meet and exceed the expectations of a PRS and long range shooter, providing the shooter the ability to put rounds on target with speed, and most importantly, precision.
The FFP RMG reticle is unique to ZeroTech, designed in-house to meet the demands of the long-range precision and PRS shooters alike. Whether holding elevation and windage for high speed, precision shots or dialing your turrets for long range targets, the RMG reticle is the perfect blend of precision and speed.
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance 5-25x56mm Rifle Scope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | RMG |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 1.9 - 9.5 mm |
| Field of View, Linear: | 1.9 - 7.1 m at 100 m |
| Eye Relief: | 91 - 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 1105 g |
| Gun Type: | Rifle |
Features of ZeroTech Optics Vengeance 5-25x56mm Rifle Scope
- RMG FFP reticle
- 34mm one piece maintube
- Enhanced internal elevation travel (28 MRAD)
- Zero Stop
- Glass etched reticle
- Weathershield lens coating
- Available in MRAD only
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance 5-25x56mm Rifle Scope
- Stretch Fit Scope Cover
- Throw Lever
- Instruction Manual
- Reticle Range Chart
- High Quality Microfibre Cloth
- Hex Key