1 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
2 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
3 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
4 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
5 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
6 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
7 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
8 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, VG4205P
9 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Illuminated Reticle, Black, VG4205P-IR
10 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
11 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
12 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
13 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
14 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
15 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Reticle, Black, VG4205R3
16 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Reticle, Black, VG4205P
17 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, PHR II Illuminated Reticle, Black, VG4205P-IR
18 of 18 images
ZeroTech Optics Vengeance Rifle Scope, 4-20x50mm, 30mm Tube, Second Focal Plane, R3 Illuminated Reticle, Black, VG4205R3-IR
Tap Tap to Zoom
Documents
Free Express Shipping!
Free Two Day Shipping
Select Two-Day Shipping and use coupon code 2DAYAIRClick to Copy Coupon Code during checkout to get a free shipping upgrade if eligible!
Show In Stock Only
4 Models AvailableShow with deals only:
Free 2 Day Shipping
Reticle
All
Weight
All
Additional Features
All
Illumination Type
All
Illumination Color
All
Search
List: $542.00Save 30%
$379.00
List: $542.00Save 30%
$379.00
List: $571.00Save 30%
$399.00
List: $571.00Save 30%
$399.00
Product Info for ZeroTech Optics Vengeance 4-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
VENGEANCE optics are engineered, tested and priced to deliver you the absolute best value for money without short-changing you on features.![]()
Specifications for ZeroTech Optics Vengeance 4-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4.5 - 20 x |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 2.6 - 10.9 mm |
| Field of View, Linear: | 6.8 - 1.7 m at 100 m |
| Eye Relief: | 90 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 20 m to Infinity |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Standard |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of ZeroTech Optics Vengeance 4-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP):
- Pop-Lok turrets (0.25MOA);
- Fast Focus dioptre
Package Contents:
- ZeroTech Optics Vengeance 4-20x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane (SFP)
- Stretch Fit Scope Cover
- Reticle Range Chart
- Instruction Manual
- High Quality Microfibre Cloth