Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 653 g
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 4TM-RS-ZTR41644-TH4164FL-IR
MPN: TH4164FL-IR
UPC: 9334046004748
Product Info for ZeroTech Optics The Thrive HD 4-16x44mm Riflescope
The THRIVE HD First Focal Plane (FFP) has been developed for shooters and hunters who are looking for a do it all riflescope. Equally at home on the range as it is in the field, the THRIVE HD FFP will unlock a new level of precision in your rifle without sacrificing fast target acquisition on low magnification.![]()
Specifications for ZeroTech Optics The Thrive HD 4-16x44mm Riflescope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4 - 16 x |
| Reticle: | Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2.75 - 11 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 2.3 - 9.2 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 93 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 653 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- ZeroTech Optics The Thrive HD 4-16x44mm Riflescope