Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 588 g
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: 4TM-RS-ZV1624-VG1624-IR
MPN: VG1624-IR
UPC: 9334046004809
Product Info for ZeroTech Optics The Vengeance 1-6x24mm Riflescope
The Vengance optics are engineered, tested and priced to deliver you the absolute best value for money without short-changing you on features. RAR Illuminated reticle allows for rapid target acquisition and speed shooting, yet enables precision shots when required. The heavy outer bars taper to sharp and precise points, leading the shooters eye naturally to the centre of the reticle. Incorporation of a segmented illuminated circle and centre dot make speed shooting a breeze. Integrated 2 MOA hash marks and numbered 4 MOA elevation intervals give shooters the ability to account for wind and bullet drop.![]()
Specifications for ZeroTech Optics The Vengeance 1-6x24mm Riflescope:
| Manufacturer: | ZeroTech Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | Illuminated |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 10.6 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 5.23 - 30.77 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 100 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 588 g |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium |
| Condition: | New |
Package Contents:
- ZeroTech Optics The Vengeance 1-6x24mm Riflescope
- Removable Magnification Throw Lever
- Stretch Fit Scope Cover
- Instruction Manual
- Reticle Range Chart
- High Quality Microfibre Cloth