Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Light Output:
- 1600 lumens
- Bulb Type:
- LED
- Quantity:
- 1
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Condition:
- New
Code: 4TU-FL-ASD32Z-HRT-HHAWLS-65-LT
MPN: HRT-HHAWLS-65-LT
UPC: 3173644162766
Product Info for HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
The AWLS is the new standard in modern lights. The AWLS was designed from the ground up to be a simple, reliable, modular, ambidextrous solution that adapts to any situation.![]()
The PSF-Mk3 LED head has a max output of 58,000 candela and 1,600 lumens (raw). A uniform spill for close-range navigations will still allow for close encounters with a 5500k daylight-balanced color temperature for true-to-life color rendition. For best performance we recommend using our 18650 batteries but will also work on (2) CR123A batteries at a reduced output.
The AWLS Handheld Duty light features our notched tail cap design and in conjunction with the Thyrm SwitchBack 2.0 allows users to limit the activation button exposure. This allows the user to reliably deploy and index a flashlight from pockets or pouches, using the retention ring. It also allows the users to shoot using a natural two-handed grip (the SwitchBack Technique). You can also positively retain the light when drawing a firearm, reloading, and addressing a malfunction.
The AWLS Duty light provides fast deployment and enhanced retention during many activities such as climbing, backpacking, car and home maintenance, and self-defense.
Specifications for HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight:
| Manufacturer: | HRT Tactical Gear |
| Color: | Black |
| Finish: | Mil-Spec HardCoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminium |
| Light Output: | 1600 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Diameter: | 1.25 in |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 5.6 oz |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | IP68 |
| Quantity: | 1 |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Condition: | New |
Features of HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
- Uniform spill for close-range navigations
- Notched tail cap for limiting unwanted activation
- Finger ring that releases under heavy force/torque but can be reset
- Pocket clip that also works with MOLLE/PALS webbing
- Automatic internal thermal management
- Shockproof
- Dustproof
- Weatherproof IP68+
Package Contents:
- HRT Tactical Gear AWLS Handheld Duty LED Flashlight
- PSF-Mk3 Head
- Full Sized Handheld Body
- Thyrm Switchback 2.0
- One 18650 Rechargeable Li-Ion battery w/Charging Cable