Tap Tap to Zoom
Product Info for AT3 Tactical ARO Micro 3 MOA Red Dot Reflex Sight with Optional Riser Mount 1x23mm
These Red Dot Sights are ready to mount onto just about any handgun, rifle, or shotgun. The crisp 3 MOA red dot allows for accurate, both-eyes-open shooting on any platform. You can choose from the AT# tactical aro micro red dot sight that uses a Fastfire/Venom Style Mounting Footprint and includes a removable Low Mount for Picatinny or Weaver Rails or select the option that also includes Absolute Co-witness Riser Mount.![]()
AT3 Tactical’s ARO Micro Red Dot Reflex Sight with Optional Riser Mount has multi-coated scratch-resistant lens coatings, parallax-free design, and 6 red dot brightness settings for optimal visibility in any lighting conditions from darkness to bright daylight. Includes the CR1632 Battery that will operate up to 5,000 hours at the medium brightness setting. Waterproof and shockproof circuitry gives you peace of mind when it comes to the weather.
Specifications for AT3 Tactical ARO Micro 3 MOA Red Dot Reflex Sight with Optional Riser Mount 1x23mm:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Color: | Matte Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Objective Window Size: | 23 mm |
| Reticle: | 3 MOA Red Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 6 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Optical Coating: | Multi-Coated |
| Battery Type: | CR1632 Lithium |
| Battery Life: | 5000 hours |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | FN Herstal, Beretta, Glock, Ruger, Heckler & Koch, Walther, Taurus, Springfield Armory, Canik |
| Gun Model: | Beretta APX, Glock 22 Gen 5, Walther PDP Compact 4in, FN FNX-45, Canik TP9SF Elite, Springfield Armory XD-M, Ruger-57, Taurus G3, Walther Q5 Match, Canik TP9SFx, Glock 23 Gen 5, FN 509 Tactical, Walther PDP Full-Size 4in, Glock 45 MOS, Walther PDP Compact 5in, Glock 19 MOS Gen 5, Glock 34 MOS Gen 5, FN 509 Compact, Glock 17 MOS Gen 5, Walther Q4 SF, Taurus G3c, Glock 40 Gen 4, Heckler & Koch VP9, Glock 41 Gen 4 |
| Length: | 1.6 in |
| Height: | 1.2 in |
| Weight: | 1.8 oz |
| Condition: | New |
| Package Type: | Clam Pack/ Plastic |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
Features of AT3 Tactical ARO Micro Red Dot Reflex Sight with Optional Riser Mount
- This is our smallest red dot sight, with the biggest viewing area with none of the bulk of a standard tube
- Multi-coated lenses are scratch-resistant and provide excellent image clarity
- Crisp 3 MOA red dot allows for accurate, both-eyes-open shooting on any platform
- Parallax-free design: The red dot stays on target, no matter where the shooter’s eye is
- 6 red dot brightness settings provide optimal visibility in any lighting conditions
- The ARO uses a Fastfire/Venom Style Mounting Footprint and includes a removable Low Mount for Picatinny Rails
- We also offer a .83” Absolute Co-witness Cantilever Riser Mount Ready for Duty with your AR15
- Mount it on your rifle, shotgun, or pistol the ARO is built to take on just about everything!
- Waterproof circuitry ensures you’ll stay on target even in adverse conditions
- Shockproof circuitry resists damage, even when the dot takes a beating from impact or recoil
- No other Micro Red Dot has an AR-ready riser mount at this price
- Up to 5,000 Hours of Battery Life at Medium Brightness
- CR1632 Lithium battery included
Package Contents:
- AT3 Tactical ARO Micro Red Dot Reflex Sight with Optional Riser Mount
- ARO Red Dot Sight
- NEW Rubber Lens Cover
- CR1632 Battery
- Low Picatinny Mount
- Instruction sheet
- Lens cloth
- Allen wrench for Windage Adjustment
- Torx Wrench for Mounting Screws
- Flathead Screwdriver for Battery Cap
- OPTIONAL: 0.83” Absolute Co-witness Riser Mount Kit