Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- BDC
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 16 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
Code: 4U2-RS-AR1T6O-AT3-RT-NM-1-6X24
MPN: AT3-RT-NM-1-6x24
UPC: 5060748421234
Product Info for AT3 Tactical Red Tail 1-6x24mm LPVO Rifle Scope
The AR-15 is arguably the most versatile weapon system available today. It is fast, lightweight, and accurate even at long distances. AT3 Red Tail LPVO Riflescopes are the perfect fit on your rifle or PDW to help you accurately engage targets from 25 yards all the way to 600 yards.![]()
Specifications for AT3 Tactical Red Tail 1-6x24mm LPVO Rifle Scope:
| Manufacturer: | AT3 Tactical |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | BDC |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Anodized |
| Field of View, Linear: | 96 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 1 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6063-T6 Aluminum |
| Water Resistance Level: | IPX6 |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- AT3 Tactical Red Tail 1-6x24mm Rifle Scope