Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Duplex
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Color:
- Black
- Weight:
- 17.4 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
Code: 4U7-RS-LORO9-3944O
MPN: 3944O
UPC: 850042766316
Product Info for Farris Optics Oriana 3-9x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane
Whether you're on the range or out in the field, the Farris Optics Oriana 3-9x44mm Riflescope ensures your next shot is right on target. Utilizing the second focal plane, the Oriana maintains reticle size - perfect for dark or dense environments. Shock-proof, fog proof and waterproof; the Oriana preserves focal clarity even in the harshest conditions. Adjustable turrets hold 1/4 " Click value for accurate tracking, and feature caps for safe and easy transport. The Farris Optics Oriana 3-9x44mm is the ultimate rifle scope for your next outing.![]()
Specifications for Farris Optics Oriana 3-9x44mm Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Farris Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 39 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 17.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Farris Optics Oriana 3-9x44mm Rifle Scope