Tap Tap to Zoom
- Tube Diameter:
- 1 in
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.6 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
Code: 4U7-RS-LORP9-3940P
MPN: 3940P
UPC: 850042766323
Product Info for Farris Optics Primus 3-9x40mm Rifle Scope, 1inch Tube, Second Focal Plane
Whether you're on the range or out in the field, the Farris Optics Primus 3-9x40mm Riflescope ensures your next shot is right on target. Utilizing the second focal plane, the Primus maintains reticle size - perfect for dark or dense environments. Shock-proof, fog proof and waterproof; the Primus preserves focal clarity even in the harshest conditions. Adjustable turrets hold 1/4 " Click value for accurate tracking, and feature caps for safe and easy transport. The Farris Optics Primus 3-9x40mm is the ultimate rifle scope for your next outing.![]()
Specifications for Farris Optics Primus 3-9x40mm Rifle Scope, 1inch Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Farris Optics |
| Objective Lens Diameter: | 40 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 12.6 - 38.4 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.6 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 12.4 in |
| Gun Type: | Rifle |
Package Contents:
- Farris Optics Primus 3-9x40mm Rifle Scope