Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- Illuminated Mil-Dot
- Tube Diameter:
- 25.4 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Green, Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 14.5 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- Fixed
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- Condition:
- New
Code: 4U7-RS-LORST5-15532LTI
MPN: 15532LTI
UPC: 850042766439
Product Info for Farris Optics Lux Tactical 1.5-5x32mm Rifle Scope, 25.4mm Tube, Second Focal Plane
Whether you're on the range or out in the field, the Farris Optics Lux Tactical 1.5-5x32mm Riflescope ensures your next shot is right on target. Utilizing the second focal plane and featuring internal illumination, the Lux Tactical maintains reticle size - perfect for dark or dense environments. Shock-proof, fog proof and waterproof; the Lux preserves focal clarity even in the harshest conditions. Adjustable turrets hold 1/2 " Click value for accurate tracking, and feature caps for safe and easy transport. The Farris Optics Lux Tactical 1.5-5x32mm is the ultimate rifle scope for your next outing.![]()
Specifications for Farris Optics Lux Tactical 1.5-5x32mm Rifle Scope, 25.4mm Tube, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Farris Optics |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 1.5 - 5 x |
| Reticle: | Illuminated Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 25.4 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 21.3 - 6.4 mm |
| Illumination Color: | Red, Green |
| Field of View, Linear: | 25 - 69 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 14.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 9.2 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | Fixed |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
Package Contents:
- Farris Optics Lux Tactical 1.5-5x32mm Rifle Scope