00:30
00:00
/
-00:33
1 of 1 videos
Blue Tees Golf Series 3 Max+ Rangefinder Review
1 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
2 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
3 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
4 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
5 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
6 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
7 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, White, RF-G-S3MPL-W
8 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
9 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
10 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
11 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
12 of 12 images
Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder, Black, RF-G-S3MPL-BK
Tap Tap to Zoom
Product Videos
Documents
In Stock
2 Models AvailableColor
All
Search
List: $239.98Save 18%
$195.99
List: $239.98Save 17%
$199.98
Product Info for Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
The Series 3 Max+ Laser Rangefinder is the next iteration of our flagship, best selling S3 line of lasers. S3 Max+ offers improved software + electronics, an enhanced ergonomic design, and is powered by our new rechargeable battery technology.![]()
Specifications for Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder:
| Manufacturer: | Blue Tees Golf |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 6 x |
| Weight: | 220 g |
| Length: | 117 mm |
| Finish: | Overmold |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Transmissive LCD |
Features of Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
- Crystal Clear Display
- Magnetic Strip
- Active Tracking
- Slope Switch
- Advanced Flag Lock
- Pulse Vibration
- 1000 Yard Range
- Waterproof USB-C
- Water Resistant
Package Contents:
- Blue Tees Golf S3 Max+ 6x Rangefinder
- Carabiner Clip
- Rangefinder Case
- Charging Cord