Tap Tap to Zoom
Product Info for Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Variable Diopters
Lightweight night vision goggle AN/PVS-31D, combined with a thermal clip-on device, enhances warfighter performance and agility with capabilities for overlaid image intensifier and infrared imagery. It is designed for use by the individual soldier in a variety of ground-based night operations, and is manufactured according to the USMC SBNVG performance specification.![]()
Specifications for Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Variable Diopters:
| Manufacturer: | Elbit Systems of America |
| Night Vision Generation: | 3 |
| Length: | 4.2 in |
| Weight: | 500 g |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Color: | Black |
| Battery Life: | 24 hours |
| Width: | 4.1 in |
| Height: | 2.8 in |
| Focus Range: | 9.7 in to Infinity |
| Field of View, Angle: | 40 degrees |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Diopter Adjustment Range: | -6 - 2 dpt |
Features of Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Variable Diopters
- Gen 3 Gated Pinnacle tubes
- Industry-leading, close-focus technology
- Image intensifier tubes serviceable at the unit level
- Vertical viewing ability
- Available in fixed or adjustable diopter lenses
- Integrated IR illuminator
- Manual brightness adjustment available
- Submersible up to 20 meters
- Built to meet requirement standards for NSN 5855-01-685-2918
Package Contents:
- Elbit Systems of America PVS-31D 1x Light Weigh Binocular System w/Variable Diopters
- Helmet Mount
- Wilcox G24
- Operator's Manual
- Operator'sInstructuion Card
- Padded Carrying Case
- Eyecups
- Neck Cord
- Shoulder Strap
- Lens Paper