Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Carbine
- Length:
- 10.5 in
- Stock/Brace Material:
- Metal, Polymer
Code: 55-SBC-MI94AB-MAG1072
MPN: MAG1072
UPC: 840815132141
Product Info for Magpul Industries MP BSL Arm Brace for HK94/MP5
The MP BSL Arm Brace HK94/MP5 is a durable, lightweight, collapsible arm brace designed to aid the single-handed employment of HK94/MP5-pattern pistols. The MP BSL incorporates Magpul design and engineering to enhance brace functionality and provide a robust feature set for MP5-pattern pistols, all while maintaining the iconic aesthetic of the platform.![]()
Constructed of our proprietary polymer and featuring a tool-less adjustment system that makes it easier to deploy and collapse the brace, the MP BSL is extremely durable with enhanced ergonomics. The integrated QD sling attachment, combined with ample surface area for lateral forearm contact, dramatically increases stability while firing. An M-LOK slot is included on the MP BSL for added sling mounting options.
Not compatible with HK91/G3 pattern firearms.
Specifications for Magpul Industries MP BSL Arm Brace for HK94/MP5:
| Manufacturer: | Magpul Industries |
| Color: | Black |
| Gun Type: | Carbine |
| Length: | 10.5 in |
| Stock/Brace Material: | Metal, Polymer |
| Gun Model: | Heckler & Koch HK94, Heckler & Koch MP5 |
| Gun Make: | Heckler & Koch |
| Width: | 2.3 in |
| Height: | 6.5 in |
Features of Magpul Industries MP BSL Arm Brace for HK94/MP5
- Designed and intended for use as a stabilizing accessory for one-handed firing: tool-less, one-handed adjustment
- Ambidextrous rear QD cup allows sling tension to be applied while firing with one hand to improve stability
- Simple, strong construction: high-strength polymer and metal construction
- M-LOK compatible slot for additional sling mounting options
Package Contents:
- Magpul Industries MP BSL Arm Brace for HK94/MP5